Intim higiénia
Segítség! Folyásom van, mit tegyek?!
Kezdjünk a jó hírrel rögtön az elején: a hüvelyváladék teljesen normális, természetes jelenség. Sőt, az is abszolút rendben van, ha a havi ciklusod különböző szakaszaiban más és más erősségű a folyásod. Ahhoz viszont, hogy jól érezd magadban a bőrödben és intim zónád egészségét is megőrizd, nem árt, ha képben vagy, mi is történik ilyenkor, és mire van szüksége a szervezetednek.
A hüvelyváladékban hasznos baktériumok is vannak…
A hüvelyváladék részben a méhnyak nyáktermelő sejtjei által kiválasztott, részben a hüvely felszíni hámsejtjeinek lebomlása révén létrejövő színtelen, szagtalan váladék. Van benne glikogén, fehérje, sőt jótékony hatású baktériumok, laktobacillusok találhatóak. Ezt fontos, hogy észben tartsd, hiszen ezek hasznos, sőt: nélkülözhetetlen baktériumok.
A laktobacillusok tejsavat termelnek, amely a hüvely savas kémhatását biztosítja (3,6 – 4,5 közötti pH érték). A savas pH-jú váladék tulajdonképpen a hüvely első védelmi vonala, ugyanis gátolja a kórokozó baktériumok és gombák szaporodását, így védelmet nyújt az irritáció, a viszketés, a fájdalom és a fertőzések ellen.
…a kényes egyensúly azonban könnyen felborulhat!
A jótékony baktériumok által kialakított védőréteg segít abban, hogy a kórokozó baktériumok ne szaporodjanak el, de ha nem vigyázol, az egyensúly felborulhat. Ilyenkor azt veszed észre, hogy a hüvelyváladék színe, szaga, mennyisége, állaga megváltozott, ráadásul viszkető, égő érzés is kialakulhat. Ilyenkor érdemes rögtön nődokihoz menni, aki gyakran találkozik ezzel a problémával, ezért nincs miért szégyenkezned neked sem.
Az egyensúly felbomlásához hozzájárulhat, ha túl szűk farmereket és alsóneműket hordasz (ezek ugyan vonzzák a tekinteteket, de megakadályozzák a levegő szabad áramlását, ami kidörzsölődést, irritációt okozhat). A műszálas fehérneműk is veszélyesek lehetnek, inkább a pamut alsókra szavazz, és használj tisztasági betétet, amit rendszeresen cserélsz. A baktériumok imádják a nedves környezetet, ezt érdemes elkerülni.
10 tuti tipp, hogy egyensúlyban maradj
- Zuhanyozás közben tisztítsd meg az intim területeket legalább napi egy alkalommal! A belső részeket nem szükséges megmosni, mivel a hüvely önmagát tisztítja, ezért csak a külső részekre fókuszálj.
- Rendszeresen cserélj betétet vagy tampont a menstruáció alatt!
- Nyugodtan használj intim betétet, amikor nem menstruálsz.
- Viselj pamut alsóneműt, vagy válassz pamutbetétes szexi bugyit!
- Mindig csak a saját törölköződet használd, és azt most rendszeresen!
- A bugyikat és a törölközőket magas hőfokon kell kimosni.
- WC-papír használatánál mindig elölről hátrafelé kell törölni.
- A mindennapi intim higiénia váljon életed szerves részévé! Erre a célra mindig olyan terméket használj, amely savas pH értékkel és kíméletes összetétellel rendelkezik! A Lactacyd termékei mind ilyenek.
- Figyeld magadat, vedd észre a tested jelzéseit.
- Fordulj orvoshoz, ha úgy érzed, intim területeid egészségei állapotában bármilyen zavar állt be!
Ha ezekre a tippekre ügyelsz, jó eséllyel elkerülhetőek a parák, és magabiztosan élheted mindennapjaidat.